Zupa z czerwonej papryki
To jedna z moich ukochanych zup, którą pochłaniam również wzrokiem.
SKŁADNIKI
- około 1 kg czerwonej papryki , zawsze daje więcej, bo lubię mocno paprykowy smak i kolor
- 4 łyżki oliwy
- 2 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 1 por
- 1 litr bulionu warzywnego
- 2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
- 1/2 łyżeczki ostrej lub płatków chili
- 1 łyżka świeżego tymianku lub 1 łyżeczka suszonego
- opcja – łyżeczka papryki wędzonej
- 2 łyżeczki soli
- świeży pieprz wg uznania
WYKONANIE
Paprykę myję, kroję na połówki, wyciągam pestki i układam na blasze do pieczenia. Skrapiam oliwą i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 190 stopni C na środkową półkę. Piekę przez ok. 50 minut. Podczas pieczenia, skórka papryki może się nieco przypalić. Po upieczeniu odkładam ją do ostygnięcia.
Następnie do garnka wlewam oliwę, dodaję pokrojoną w kostkę cebulę oraz obrany i pocięty w plastry czosnek. Mieszam i smażę około 3 min na średnim ogniu.
Później dodaję pokrojonego pora i wciąż smażę, przez ok. 5 minut.
Mieszam, po czym wlewam bulion i zagotowuję. Następnie dodaję miąższ z papryki oraz przyprawy. Doprawiam świeżo zmielonym pieprzem oraz w razie potrzeby solą.
Kiedy zupa nieco ostygnie, miksuję całość na gładko.
Dekoruje i cieszę się wspaniałym smakiem oraz kolorem.
Smacznego!



